Jak wzmacniać w dziecku poczucie własnej wartości?

Jak wzmacniać w dziecku poczucie własnej wartości?

Rodzina
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Poczucie własnej wartości kształtuje się u człowieka już w wieku dziecięcym. To, czy dziecko będzie lubiło siebie takim, jakie jest, czy w przyszłości będzie uważać siebie za osobę wartościową i ważną, zależy w pierwszej kolejności od rodziców, a następnie od otoczenia. Jak wspomóc dziecko w budowaniu pozytywnego obrazu siebie? Jak wzmacniać jego poczucie wartości?

Czym jest poczucie własnej wartości?

Poczucie własnej wartości często błędnie utożsamia się z samooceną. Samoocena związana jest z aspektem poznawczym – to rozeznanie odnośnie swoich mocnych i słabych stron. Może być stabilna, zaniżona lub zawyżona, jest jednak czymś innym od poczucia własnej wartości. Zdarza się nawet, że zbyt wysokie mniemanie o sobie, czyli zawyżona samoocena, bywa rekompensatą niskiego poczucia własnej wartości.

Poczucie własnej wartości to stosunek do samego siebie związany z tym, kim jestem, a nie z moją wiedzą czy umiejętnościami. To szacunek do siebie, samoakceptacja, poczucie, że jest się ważnym i zasługuje na szczęście. Dziecko o niskim poczuciu własnej wartości będzie miało trudności z wyrażaniem siebie, okazywaniem emocji, z wyznaczaniem celów i ich realizacją, a także z dążeniem do osiągnięcia szczęścia.

Poczucie własnej wartości u dziecka

Każdy rodzic pragnie szczęścia dla swojego dziecka. Aby wyposażyć je w narzędzia, które pomogą mu wieść dobre życie, rodzic może wpłynąć na poczucie własnej wartości swojej pociechy. Jak je wzmacniać i utwierdzać dziecko w przekonaniu, że jest wartościowym człowiekiem? Oto 7 wskazówek, jak kształtować u dziecka poczucie własnej wartości.

1. Zawsze zapewniaj dziecko o swojej miłości

Zwłaszcza kiedy popełnia błędy czy doświadcza nawet najmniejszej porażki, okaż mu miłość i akceptację, utwierdź je w tym, że jest kochane niezależnie od swoich sukcesów czy porażek.

2. Ucz dziecko wyrażać swoje emocje

Komunikując swoje emocje, uczysz dziecko wyrażania własnych. To sposób, aby pokazać mu, że nazywanie swoich emocji i wyrażanie uczuć pomaga we wzajemnym zrozumieniu i relacjach.

3. Akceptuj dziecko takim, jakie jest

Nie porównuj dziecka z innymi, nie mów: „twoja siostra w tym wieku już to potrafiła…”, nie przypinaj etykietek. Akceptuj jego możliwości i zainteresowania oraz pozwól mu je rozwijać.

4. Doceniaj, ale nie chwal ponad miarę

Doceniaj wysiłki dziecka, niezależnie od ich rezultatów, jednak nie chwal go ponad miarę. Nadmierne chwalenie dziecka i ciągłe zachwycanie się nim mogą wyrządzić szkodę. Podkreślaj wartość jego pracy i starań bardziej niż końcowy efekt.

5. Stwarzaj okazje do podejmowania decyzji

Sytuacje, w których zachęcasz dziecko do dokonywania wyborów, komunikują, że mu ufasz i zaszczepiasz mu tym samym wiarę we własne kompetencje.

6. Wyznaczaj granice, ale nie bądź autorytarna(-ny)

Pozwalanie dziecku na wszystko nie jest dla niego korzystne. Wyznaczanie granic ma wpływ na jego poczucia bezpieczeństwa. Jednak wykrzykując zakazy czy deprymujące komunikaty, osłabiasz jego poczucie własnej wartości. Pokazując dziecku, gdzie leżą granice, pomóż mu zrozumieć, np. dlaczego nie pozwalasz mu krzyczeć w supermarkecie czy zabierać innym dzieciom w parku ich zabawek.

7. Zachęcaj do współpracy

Najbardziej odpowiednim zajęciem dla dziecka nie zawsze jest zabawa. Zapraszanie go do wspólnego wykonywania czynności, których w domu podejmują się dorośli, da mu poczucie przynależności i ważności. Spróbuj włączać dziecko we wspólne gotowanie czy sprzątanie – spraw, aby czuło, że jest potrzebne i że jego pomoc ma znaczenie.

Zdj. główne: Adam Winger/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rozważania na temat skuteczności przeprowadzania audytu w kontekście obowiązków dokumentacyjnych
Rozważania na temat skuteczności przeprowadzania audytu w kontekście obowiązków dokumentacyjnych
Artykuł omawiający kluczowe aspekty audytu dokumentacji oraz jego wpływ na efektywność procesów biznesowych. Szczegółowa analiza zasady audytu i praktyczne sugestie dotyczące jej realizacji.
Poradnik dla początkujących: – jak wybrać idealny e-papieros i liquidy?
Poradnik dla początkujących: – jak wybrać idealny e-papieros i liquidy?
Poznaj starannie wyselekcjonowane wskazówki na temat wyboru najlepszego e-papierosa i płynów. Odkryj, jak dokonać świadomego wyboru i cieszyć się doskonałym doświadczeniem z e-palenia.
Jak odpowiednio zamocować identyfikator na imprezie sportowej?
Jak odpowiednio zamocować identyfikator na imprezie sportowej?
Sprawdź jak prawidłowo zamocować identyfikator na imprezie sportowej. Przeczytaj nasz przewodnik, aby dowiedzieć się więcej i uczestniczyć w wydarzeniach sportowych bez problemów.
Ostatnie wpisy