Artykuł sponsorowany

Grill to urządzenie do grillowania potraw na otwartym ogniu lub na płycie grzejnej. Najczęściej używanym rodzajem grilla jest grill ogrodowy, który składa się z rusztu, na którym kładzie się mięso, warzywa czy owoce, oraz z podgrzewacza, którym kontroluje się temperaturę. Grille występują w różnych rozmiarach i kształtach – od małych, przenośnych modeli do dużych, stacjonarnych grilli wbudowanych w altanki czy tarasy.

Grillowanie to popularny sposób na przygotowywanie jedzenia na świeżym powietrzu, szczególnie w sezonie letnim. Grillowanie daje potrawom niepowtarzalny smak i aromat, a jednocześnie pozwala na zachowanie zdrowych właściwości posiłku – jedzenie przygotowywane na grillu jest zazwyczaj mniej tłuste, ponieważ nadmiar tłuszczu spływa z rusztu.

Czyszczenie grilla – krok po kroku

Jak wyczyścić grilla? Każdy kiedyś zadał sobie to pytanie. Przede wszystkim, ważne jest, aby wyczyścić grill tuż po użyciu, kiedy jest jeszcze ciepły. W ten sposób łatwiej będzie usunąć zanieczyszczenia, które nie zdążą jeszcze przypalić się do powierzchni.

Następnie należy wyjąć ruszt i wyczyścić go szczoteczką lub gąbką z zimną wodą i mydłem. Jeśli na ruszcie jest wiele tłuszczu i zanieczyszczeń, warto użyć specjalnych środków czyszczących przeznaczonych do grillowania.

Jeśli grill posiada płytę grzewczą, należy ją również wyczyścić z zimną wodą i mydłem lub specjalnymi środkami czyszczącymi. W przypadku płyt ceramicznych lub kamieni wulkanicznych, należy je delikatnie przetrzeć wilgotną szmatką.

Następnie, należy wyczyścić dno grilla. Jeśli grill posiada pojemnik na popiół, należy go opróżnić, a następnie umyć w zimnej wodzie i mydłem. Jeśli grill nie posiada pojemnika, należy usunąć popiół i resztki węgla lub brykietu, a następnie wyczyścić dno szczoteczką.

Kolejnym krokiem jest wyczyszczenie pokrywy. W przypadku pokryw z emaliowanej stali lub żeliwa, można użyć gąbki lub szczotki z mydłem i wodą. Pokrywy z mosiądzu lub miedzi należy przetrzeć delikatnie wilgotną szmatką.

Jeśli grill posiada potężny nalot tłuszczu i zanieczyszczeń, warto zastosować metodę „samoczyszczenia”. W tym celu należy grill pozostawić włączony na około 30 minut, a następnie wyczyścić go szczoteczką lub gąbką.

Na koniec, należy przetrzeć cały grill wilgotną szmatką, aby usunąć pozostałe resztki brudu i mydła. Przygotowanie grilla do kolejnego użytku, zaczynając od czystej powierzchni, zapewni, że jedzenie będzie smaczne i przyjemne w konsumpcji.

Pamiętajmy, że czysty grill to zdrowe jedzenie oraz wydłużona żywotność naszego urządzenia. Regularne czyszczenie zapewni nam również przyjemność z grillowania oraz spokojną głowę przed kolejnym użyciem.

Zostaw komentarz

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dot. cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Zmiany ustawień można dokonać w każdym momencie. Więcej szczegółów na podstronie Polityka prywatności.